Ogólne trendy na rynkach mieszkaniowych dokładnie pokazują, że coraz chętniej rezygnujemy z niewielkich mieszkań w centrach dużych miast na rzecz znacznie większych, choć oddalonych od ośrodków miejskich domów jednorodzinnych lub domów w zabudowie szeregowej.
Równocześnie niemalże za każdym razem tego typu obiekt zawiera w swoim projekcie garaż przynajmniej na jeden samochód. Jak natomiast wygląda kwestia samej bramy garażowej? Z jakim wydatkiem musimy się liczyć oraz jaką bramę powinnaś wybrać? Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy to największą popularnością cieszyły się lokale mieszkalne w blokach z „wielkiej płyty”, to posiadanie garażu było pewnym wyróżnieniem – było ich zdecydowanie mniej niż samych mieszkań w danym budynku.
Bramy do takich garaży zostały też przeważnie identyczne i narzucone poprzez spółdzielnie mieszkaniowe – przeważnie były to zwykłe bramy dwuskrzydłowe, które trzeba było otwierać i zamykać za każdym razem ręcznie. Na dzień dzisiejszy posiadamy na rynku znacznie więcej różnorodnych bram i możemy ją dostosować do własnych potrzeb.
Jaka brama do garażu?
Rozważania na temat wyboru bramy garażowej powinnaś zacząć od zaznaczenia, że dostępne na rynku bramy garażowe różnią się zarówno swoją budową, jak i sposobem otwierania:
- bramy uchylne – są to najbardziej podstawowe i zarazem najpopularniejsze bramy, które wymagają jednak przestrzeni przed garażem – brama uchyla się do góry poprzez wysunięcie dolnej części „do przodu”.
- bramy segmentowe – najczęściej również otwierane ku górze i w momencie otwarcia skrzydło bramy „wjeżdża” pod sufit garażu. Tego typu bramy nie zajmują miejsca przed garażem, gwarantują znacznie lepszą termoizolację (zwłaszcza ważne jeżeli już garaż jest połączony z budynkiem mieszkalnym), ale równocześnie nie nadają się do niskich garaży, gdyż jeszcze bardziej ograniczają ich wysokość.
- bramy rolowane – działają na takiej samej zasadzie jak zwykłe rolety okienne, są jednak stosunkowo drogie i rzadko spotykane.
- bramy rozwierane – są to bramy, o których wspomnieliśmy już wcześniej, tj. składające się z dwóch osobnych drzwi spotykających się na środku bramy. Powoli, niemniej jednak systematycznie znikają z oferty wszystkich producentów.
Napęd bramy garażowej?
Kolejną kwestią, która wymaga przeanalizowania przy zakupie bramy garażowe jest metodę jej otwierania – czy nasza brama ma być otwierana ręcznie, elektrycznie, a może elektrycznie przy pomocy pilota, którym możemy sterować bez wysiadania z ciepłego samochodu podczas mroźnej zimy? Pomimo tego, że do niemal każdej bramy możemy w późniejszym czasie dołożyć napęd elektryczny, to jednak będzie się to wiązało z pewnymi przeróbkami, a tym samym niemalże remontem garażu. Jak wiele to kosztuje? Z jakim jednak wydatkiem musimy się liczyć w wypadku zakupu i montażu bramy garażowej? Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko uzależniony jest od typu bramy oraz zastosowanego napędu – bramy z napędem elektrycznym będą droższe o około 1-3 tysięcy złotych od bram otwieranych i zamykanych wyłącznie ręcznie. Za samą bramę musimy liczyć się także z wydatkiem w granicach od mniej więcej 1 tysiąca do mniej więcej pięć tysięcy PLN.