Klasyfikacja i podstawy BHP robót ziemnych

roboty ziemne - wywrotkaroboty ziemneRoboty ziemne w budownictwie, to pojęcie bardzo ogólne i zróżnicowane. Nic zadziwiającego, przecież jakakolwiek budowa, nie może się odbyć bez wykonania odpowiednich robót ziemnych. nawet drobne inwestycje budowlane, wymagają zamiany niektórych rur, bądź przyłączy, co również jest powiązane z obowiązkiem zrealizowania tego rodzaju prac.

Klasyfikacja robót ziemnych, czyli z czym mamy do czynienia?

  • Roboty zasadnicze Do tej kategorii zaliczamy wszelkie rodzaje robót ziemnych, które wiążą się podstawową „obróbką gruntu” pod budowę. Będą tu ujęte wszelkiego stylu wykopy przestrzenne, niwelacyjne, liniowe i tak dalej.
  • Roboty wykończeniowe W tej kategorii, mieszczą się wszelkiego typu roboty ziemne, które nakładają się na drugi etap wymienionych powyżej zleceń. Będą zatem to między innymi wyrównanie wykopów przestrzennych, wykopy pod ławy i stropy, nasypy, wyrównanie skarp, rozkład zieleni i tym podobne.
  • Roboty porządkowe i przygotowawcze Do tej kategorii, będą należeć prace ziemne, które wiążą się bezpośrednio z przygotowaniem terenu pod dalszą budowę, bądź także, roboty powiązane z uporządkowaniem danego obszaru. W tej grupie, będzie można wyróżnić między innymi usunięcie darni, odpadów ziemnych i roślinnych, a również – wytyczanie obrysów budowli.

Parę słów, o zasadach BHP robót ziemnych.

Wykonując wszelakiego stylu roboty ziemne, powinno się uwzględnić dość bogaty wachlarz rozmaitych zasad BHP, od których będzie zależało bezpieczeństwo w trakcie prac.

  • Rozpoznanie warunków wodno-gruntowych i geologicznych. W tym punkcie, warto nadmienić, że dla bezpieczeństwa pracowników, ogromne znaczenie ma rozpoznanie. Musimy wiedzieć, gdzie znajdują się przykładowo różnorodne rurociągi, kieszenie wodne itp.
  • Plan pracy i zestawienie posiadanych maszyn i pojazdów. Nic tak nie porządkuje wykonywanych zleceń ziemnych, jak odpowiednie ich rozplanowanie w czasie. Ze stuprocentową pewnością warto tu uwzględnić także posiadane maszyny.
  • Ustalenie tras transportowych. Priorytetową kwestią w sytuacji szeroko rozumianych robót ziemnych, jest ustalenie szlaków transportowych, którymi będą poruszać się nasze maszyny. Zabieg ten, pomoże uniknąć wypadków…


Podziel się wpisem

Twitter Delicious Facebook Digg Favorites More

Zostaw komentarz